KAUDEN 2012 JÄSENMAKSUT:
90€ AIKUINEN, 30€ JUNIORI 

Sähköiseen pelioikeus- ja jäsenhakemuslomakkeeseen pääset tästä..

 

 

 

Etusivu

TOIMINTA- SUUNNITELMA 2011

WIURILA GOLF & COUNTRY CLUB RY

TOIMINTASUUNNITELMA 2012

 

Yleistä

 

Kauden virallinen avaus tapahtuu huhtikuussa sääolosuhteista ja kentän talvehtimisesta riippuen. Range ja palloautomaatti otetaan käyttöön heti säiden salliessa.

 

Kilpailutoimikunta

 

Toimikunnan järjestämät kilpailut;

  • Kapteenin Kierros
  • Narukisa tai vastaava
  • Juhannuskisa yhdessä klubitoimikunnan kanssa
  • Reikäpelimestaruus
  • Gigantti Open
  • Klubimestaruus
  • Kolmen mailan kisa
  • Pari scramble
  • Lyöntipelimestaruus
  • Everybody

 

Muiden kentällä pelattavien kilpailuiden järjestelyistä vastaa Wiurila Golf Oy.

 

Edustuspelaajat

 

Aikuisten ja senioreiden toureilla kilpaileville pelaajille korvataan kilpailumaksut kyseisistä kilpailuista, mikäli pelaaja sijoittuu parhaiden 30% joukkoon. 

SM-tason ja Finnish Golf  Tourin kilpailuissa seuraa edustaville pelaajille korvataan kilpailumaksu, sekä lisäksi myös matka-  ja majoituskulut, mikäli pelaaja selvittää cut’in.

Joukkuekilpailuihin seuran edustajat valitsee kapteeni ja myös näistä kilpailuista pelaajille korvataan kilpailumaksut.

Juniorisarjoissa seuraa edustaville pelaajille, sekä heidän kuljettajilleen maksetaan kilpailumaksujen sekä matka- ja majoituskulujen lisäksi yksi ruokailu per kilpailupäivä.

Pelaaja, joka saa seuralta kulukorvauksia, on velvoitettu edustamaan seuraa myös joukkuekilpailuissa, mikäli tulee joukkueeseen valituksi, sekä osallistumaan juniorien kouluttamiseen.

 

Junioritoimikunta

 

Tulevana kautena junioreiden valmennuksesta ja ohjauksesta vastaa seuran pro Antti Mäkelä apulaisineen. Kilpailuryhmä harjoittelee ympärivuotisesti ja alkeisryhmät viikoittain kesäkuun juniorikurssista alkaen. Myös seuran edustuspelaajat osallistuvat junioreiden kouluttamiseen.

 

Senioritoimikunta

 

Yleistä

Senioreille golf on pääasiassa kuntoilua, virkistystä ja sosiaalista kanssakäymistä. Toivommekin muilta golffareilta ymmärrystä pienistä ikääntymisen aikaansaamista haitoista pelin yhteydessä. Vastaavasti mekin pyrimme edistämään lajiamme pelaamalla golfia etiketin mukaisesti iloiselle sekä reippaalla mielellä ja näin olemaan esimerkkinä muille pelaajille. Positiivinen elämänasenne, vanhojen kaunojen unohtaminen ja katseen suuntaaminen tulevaisuuteen ohjaavat toimintaamme.

Pelikauden toiminta

Kukin seniori hoitaa talviharjoittelun omalla tavallaan. Osa pelaajista viettää ainakin osan aikaa etelän lämmössä pelaillen. Kevään saapuessa harjoittelua jatketaan rangella kunnes kenttä aukeaa. Senioriliigaa pelataan entiseen malliin. Kesällä järjestetään pelimatka jollekin lähikentälle. Huhti- tai toukokuussa tehdään pelimatka Ahvenanmaalle. Keväällä ennen pelikauden alkua pidetään senioritapaaminen, jossa mietitään tulevan kauden toimintaa ja mahdollisesti sääntökertausta. Kaudelle 2012 säännöt muuttuvat jonkin verran. Ennen pelikauden alkua järjestetään lyöntiharjoittelua pron opastuksella.

Pelit ja kilpailut

Senioriliiga alkaa toukokuussa ja jatkuu koko kesän. Ensi vuonna on viisi kotiottelua.

Viikkokisaa pelataan taas kesäkuukausina. Jos ladyja löytyy tarpeeksi, järjestetään heille oma sarjansa. Pelipäivä on edelleen perjantai.

Reikäpelikisa järjestetään kesän aikana alkaen kesäkuussa.

Nordcenterin seniorigolffarit saapuvat elokuussa vierailulle seuraottelun merkeissä.

Syyskuussa pelataan jo tavaksi tullut seniorien pistebogey mestaruuskisa.

Osallistutaan mahdollisimman suurella joukolla kaikkiin Wiurilan tapahtumiin.

Tiedottaminen

Tiedottamista pyritään edelleen lisäämään niin, että jokainen seniorigolffari tietäisi mitä tapahtumia järjestetään. Tämä edellyttää jokaisen seniorigolffarin nettiosoitteen saamista senioritoimikunnan tietoon. Ilmoittakaa tiedot puheenjohtajalle.

 

Klubitoimikunta

 

Toimikunta on mukana kauden aikana seuraavissa tapahtumissa:

  • Klubimatka Madeiralle
  • Kauden avaus Kapteenin Kierroksen yhteydessä
  • Juhannusjuhlat Juhannuksen aatonaattona
  • Äijien Reissu
  • Everybody ja kauden päättäjäiset

Lisäksi tarkoituksena on järjestää lisää tapahtumia sekä kentällä että rangella.

 

Tasoitustoimikunta                                                                    

 

Tasoitustoimikunta pitää jäsentiedot ja jäsenten tasoitukset ajan tasalla ja valvoo tasoitusten oikeellisuutta. Tasoituslistat päivitetään viikoittain ja julkaistaan ilmoitustaululla sekä internet-sivuilla. Tasoitukseen vaikuttavaksi kierrokseksi hyväksytään ainoastaan voimassaolevien tasoitusmääräysten mukaisesti pelattu kierros.

Toimikunnan muodostavat seuran sihteeri ja kapteeni.

 

Kenttätoimikunta

 

Kenttätoimikunnan tavoitteena on entisestään parantaa kentällä ja kentän läheisyydessä liikkuvien ihmisten turvallisuutta, lisäämällä tiedotusta kentällä tapahtuvista töistä (tautitorjunta ruiskutukset, ilmastoinnit, hiekoitukset, maankaivuut )

Kentällä on tarkoitus levittää hiekkaa väylille ja lyöntipaikoille helmi-maaliskuun vaihteessa nopeuttamaan sulamista ja parantamaan maan laatua.

Greeniltä aurataan lumet pois ja tarvittaessa rikotaan jäätä, ruohon hapen saannin varmistamiseksi.

Kentälle olisi tarve saada uudet bunkkeri haravat ja roskikset, joissa olisi erillinen biojäte astia ja tavallinen sekajäte astia sekä oma astia pulloja varten. Biojäte pystyttäisiin kompostoimaan uusien roskisten myötä, kun nyt kaikki on mennyt sekajäte roskikseen.

Golf kärryihin vaihdetaan pyörien laakerit ja tarkistetaan bägien kiinnitys remmit, kentän komposti wc:t maalataan ja pyritään pitämään siisteinä.

Kenttä pyritään avaamaan viimeistään huhtikuussa, mikäli säät suosivat.

 

Tiedotustoimikunta

 

Kauden aikana tiedottaminen tapahtuu internetissä seuran omilla kotisivuilla, osoitteessa www.wgcc.fi ja Golfliiton porttaalissa www.golf.fi sekä sähköpostilla ja tekstiviesteillä suoraan jäsenille. Kilpailu- ja tapahtumakalenterit ladataan maaliskuun aikana kyseisille sivuille ja päivitetään tarpeen mukaan. Seuran sivuilla julkaistaan myös kauden tapahtumista kertovaa ”Nettilehteä”.

 

Naistoimikunta

 

Naisten viikkokisa jatkuu viime kauden periaatteen mukaan jolloin joka toinen viikko kisaillaan ja joka toinen viikko pelataan yhdessä. Salo Golfin kanssa pelataan seuraottelu kesäkuussa ja Naantalin Aurinko Golfin naiset kutsutaan vastavuoroisesti vierailemaan Wiurilaan. Tavoitteena myös järjestää vähintään yksi pelireissu lähikentille.

 

Alkukesästä pelataan Gloria Cupin karsintakisa Wiurilassa nimeltään Salo Shops Ladies Open. Naistoimikunta tulee järjestämään myös perinteisen Naistenhaku kisan.

 

Taloustoimikunta

 

Toimikuntien puheenjohtajat vastaavat oman toimikuntansa rahankäytöstä ja talousarviossa pysymisestä. Talousarvion laadinnassa käytetyt jäsenmaksut ovat 90 € aikuisilta ja 30 € junioreilta. Jäsenmaksujen eräpäivä on 28.2.2012

 

 

16.1.2012

Wiurila Golf & Country Club ry

Hallitus

 

 

AUKIOLOAJAT

Kevättä odotellessa :)

 

SLOPELASKIN

 
Syötä tarkka tasoitus tekstikenttään  

 
M
N  

Cr/Slope

  Miehet Naiset
73.8/123  
71.7/119 77.0/132
70.5/117 75.6/129
67.9/112 72.5/122